Sağlıklı gülümsemeler..
0 532 545 60 99

ŞEFFAF PLAKLARLA (INVISALIGN BURSA) DİŞ DÜZELMESİ MÜMKÜN MÜ?

İnvisalign Bursa

Şeffaf plak tedavileri (Invisalign vb…), teknolojik ve dijital gelişmelerin, ortodonti alanına yansıması ile ortaya çıkmış tedavi yöntemleridir.

Şeffaf plak tedavisi nedir.

Şeffaf plak tedavisi ağız içi görüntüleriniz, üç boyutlu tarayıcılar aracılığı ile dijital ortama aktarılması, bu veriler üzerinde dişlerinize özel düzeltici plaklar serisi hazırlanması ve sonrasında sırası ile dişlerinize uygulanması işlemidir.

Şeffaf plak tedavisinde en uzun gelişim sürecine sahip olan marka INVISALIGN dır. Bu marka 2021 tarihi itibari ile yaklaşık 22 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dünya çapında sistemine dahil olan her yeni vakanın tedavisi ile gelişim gösteren, uygulamaya koyduğu yeniliklerle daha fazla vakanın şeffaf plak ile tedavisini mümkün kılan marka, Amerika da AlignTechonology Şirketi adı altında hizmet vermektedir.

Şeffaf plak tedavisinde işleyiş nasıldır.

Ortodonti kliniğine başvurduğunuzda, muayene sonrası şeffaf plak tedavisine karar verdiğiniz takdirde, öncelikle üç boyutlu tarayıcı cihazı (iTero, 3 Shape…) aracılığı ile, ağız içi görüntüleriniz bilgisayar ortamına aktarılır.

Bu veriler, ağız içi fotoğraflarınız ve röntgenleriniz ile birleştirilerek, dijital ortamdan Invisalign firmasına iletilir.

Bu iletiler esnasında, hekiminiz öngördüğü tedavi planını ve bunun için gerekli olan diş hareketi detaylarını da veri olarak girer. Sonrasında Align Techonology bünyesindeki teknisyenler tarafından clincheck adlı özel yazılım ile ilk tedavi planı hazırlanır ve hekiminize gönderilir. Hekiminiz tarafından, bu plan üzerinde gerekli düzenlemeler yapılır ve ideal tedavi planlaması tamamlandığında plak basımı için hekim tarafından onay verilir.

Plaklar geldikten sonra süreç nasıl ilerler?

Sizlere oluşturulan ilk randevuda, ortodonti uzmanınız tarafından diş yüzeylerine plakların hareketi esnasında destek noktalarını oluşturan ataşmanlar yerleştirilir. Ataşmanlar, diş dolgusunda da kullanılan şeffaf görünümdeki materyallerden yararlanılarak, diş yüzeyine konumlandırılan küçük çıkıntılardır. Sonrasında ilk plak ağzınıza uygulanır, plakların kullanımı ve bakımı hakkında bilgi verilir. Sıradaki plaklarını hekiminizin öngördüğü sayı doğrultusunda sizlere teslim edilir ve ortalama beş haftalık kontrol randevunuz oluşturulur.

Tedavi kaç plaktan oluşur ve her plak kaç gün süre ile kullanılır

Tedavide kullanılacak plak sayısı tamamen vakanın sahip olduğu dişsel problemin şiddetine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Plak kullanım süresi olarak ise, ilk 3-4 plağın 15 er gün kullanılması tavsiye edilir.

Sonraki plaklarda diş hareketi başlamış olur ve plak başına kullanım süresi kısaltılabilir. Her hastada tedavi seyrindeki plakların kaçar gün kullanılacağı, diş hareketinin tipi ve hastanın yaşı dikkate alınarak hekiminiz tarafından belirlenir. Plakların gün içerisinde kullanım süresi ise yemekler haricinde ortalama 22 saattir.

Kontrol Randevularında Ne Uygulanır

Ortodonti Uzmanınız, şeffaf plak kontrol randevunuzda, sizlerin tedavi planınızı bilgisayar ekranında clincheck programında açar. Öncelikle bulunduğunuz plak sayısına kadar diş hareketlerinin gerçekleştiğinin kontrolünü sağlar. Sonrasında sıradaki plaklar için uygulanması gereken ara ataşman, ya da ilave mekanik var ise gerekli düzenlemeleri yapar ve kullanacağınız yeni plaklarınızı teslim eder. Verilen plak sayısı ve kullanım süresine göre kontrol randevunuz oluşturulur.

Şeffaf plak tedavisinin avantajları nelerdir?

Şeffaf plakların en önemli özelliği sosyal mesafede neredeyse görünmüyor olmaları vebireylerin  tedavi boyunca estetik kaygıları olmadan özgürce gülümseyerek plaklarını taşıyabilmeleridir.

Bu durum hastanın tedavi seyrinde de normal sosyal hayatına devam edebilme olanağı sağlar. Bir diğer önemli özelliği, hastanın ortodontik tedavi seyrinde yeme içme esnasında plakları çıkarabilmesi, özgürce istediği yiyecek ve içeceği tüketebilmesidir.

Ağızda diş yüzeyine yapışan ortodontik aygıtların olmayışı daha konforlu bir ağız ortamı sağlar ve batma ya da kopma şikayetleri yaşanmaz. Yine fırçalama esnasında plakların çıkarılabiliyor olması, braket sistemlerine göre, ağız bakımının çok daha kısa sürede kolayca elde edilebilmesini mümkün kılar. Plaklar ile tedavi seyrinde ağrı , dişlere gelen baskı düşük düzeyde olduğu için, genellikle çok hafif seyreder.

Şeffaf plaklarda tedavi süresi nedir?

Tüm ortodontik tedavi sistemlerinde olduğu gibi, şeffaf plaklarda da tedavi süresi, problemin şiddetine ve hastanın yaşına göre değişkenlik gösterir. Şeffaf plak sistemleri, bazı vakalarda, bireysel diş hareketleri yapılabilmesi ve üç boyutlu diş hareketi planlanabilmesi sayesinde tedavinin daha kısa sürede tamamlanmasına olanak sağlar.

Şeffaf plak her yaşta uygulanır mı

Şeffaf plak tedavisi hem çocuklarda hem de erişkinlerde uygulanabilmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisi her Ortodonti hastasına uygun mudur.

İnvisalign Bursa

Invisalign sistemi, tedavi ettiği vaka sayısındaki artış ile paralel olarak, tedavi sistemini oldukça geliştirmiş ve günümüzde birçok vakaya şeffaf plak ile tedavi görebilme olanağını sunmuştur.

2021 yılı itibari ile 6 milyonun üzerinde vaka tedavisi başarıyla uygulanmıştır. Şeffaf plakların sizler için uygunluğu, ortodonti uzmanınızın sizleri muayenesi sonrasında değerlendirilecek ve hekiminiz tarafından gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Şeffaf Plaklarda Tedavi Ücreti nedir?

İnvisalign Bursa

Şeffaf plak sistemlerinde tedavi ücreti, uygulanan markaya ve vakanın probleminin tipine göre değişkenlik gösterir. Invisalign markasında, hastanın probleminin şiddetine bağlı olarak farklı plak sayılarından oluşan tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Daha basit vakalar için daha az sayıda plak kullanımı ve daha ekonomik bir tedavi mümkündür. Daha ileri vakalarda plak sayısı artar, tedavi ücretleri de kademeli olarak artış gösterir. Her hasta için sabit tek bir tedavi ücreti söz konusu değildir.

Dr. Dt. Asiye PAMPU

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın