Sağlıklı gülümsemeler..
0 532 545 60 99

Ortognatik Cerrahi

Birbirleriyle ve yüzün bütünüyle uyumlu olmayan çene ilişkilerinin, cerrahi operasyonlar yardımıyla düzeltilmesi işlemidir.

Alt ve üst çene büyümesi yavaş ve aşamalı olarak gerçekleşen bir süreçtir. Bu süreçte çenelerin normalden fazla ya da az büyümesi söz konusu olabilir. Büyümenin tamamıyla sona erdiği bireylerde (yaklaşık 18-20 yaş) çeneleri ilgilendiren böyle bir problem var ise ancak cerrahi destekli ortodontik tedavi ile düzeltilebilmektedir.

Ortognatik Cerrahinin Aşamaları

Kritik Muayene

Ortognatik cerrahi uygulanacak hastalarda detaylı bir genel değerlendirme yapılır. Hastadan röntgen filmleri, fotoğraflar ve alçı modelleri içeren kayıtlar alınır ve bu kayıtlar üzerinde ölçümler yapılır. Bunu medikal bir değerlendirme takip eder ve cerrahiye veya genel anesteziye engel herhangi bir durum olup olmadığı değerlendirilir.

Cerrahi öncesi ortodontik tedavi:

Ortodontist, belirlenen planlama doğrultusunda tedaviyi uygulayarak alt ve üst dişlerin sıralanmasını sağlar. Bu aşama hastanın anomalisinin şiddetine göre ortalama olarak 10-18 ay sürer. Bu süre sonunda çenelerin hangi yöne ve kaç mm hareket ettirileceği tespit edilir ve ameliyat esnasında kullanılacak rehber plak hazırlanır.

Kritik Muayene

Cerrahi sonrası son düzeltmeler ortodontist tarafından tamamlanır ve 1-3 ay içerisinde hastanın braketleri çıkartılarak tedavi bitirilir.

Cerrahi öncesi ortodontik tedavi:

Genel anestezi altında, cerrah tarafından çeneler istenilen konuma getirilir. Operasyon sonrası yaklaşık 3-5 gün kadar hastanede kalınır ve daha sonra hasta taburcu edilir.