Sağlıklı gülümsemeler..
0 532 545 60 99

Ortodontik Problemlerin Sebepleri

SÜT DİŞLERİNDE ÇÜRÜKLER VE ERKEN ÇEKİMLER

Süt dişlerinin düşme zamanına kadar olan süreçte, ağızda sağlıklı bir biçimde tutulabilmesi; dişsel çapraşıklıkların oluşumunun engellenmesinde oldukça önemlidir. Çürüklerin tedavi edilmemesi, kalıcı dişlerin yerleşeceği alanda yer kaybına sebep olmaktadır. Alttan gelen daimi dişler yer bulamadıklarından çapraşık sürebilirler.

Yine zamanından önce yapılan süt dişi çekimleri, arkadaki daimi dişlerin öne doğru kaymasına ve diğer dişlerinin yerleşeceği alanın daralmasına neden olmaktadır. Bu durum genellikle ağıza son süren köpek dişlerinin yer bulamayıp fırlak konumlanmasıyla sonuçlanmaktadır..

KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR

 

 

Parmak emme, uzun süre yalancı emzik veya biberon kullanma, dil emme, dudak emme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar da diş ve çene yapılarında ortodontik bozukluklara neden olabilmektedir.

GENETİK FAKTÖRLER

 

Özellikle iskeletsel (çenesel) bozukluğu olan bireylerde soy geçmişte benzer bir anomalinin olup olmadığı önemlidir. Kalıtımsal diş eksiklikleri, dar üst çene, çapraşıklık problemleri de kalıtımsal olarak çocuğa geçebilmektedir. Bu durumda ortodontik sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır.

Yapılması gereken ise; çocuğu süt dişlenme döneminden başlayarak düzenli diş hekimi kontrolüne götürmektir.

KULAK BURUN BOĞAZ PROBLEMLERİ

 

 

Bademcik iltihabı, geniz eti varlığı, sürekli ağız solunumu gibi KBB problemleri, çene kemiklerinin şekillenmesinde engel oluşturabilir ve diş sürme bozuklukları yaratabilirler.