Sağlıklı gülümsemeler..
0 532 545 60 99

Kapaklı Braketler

Klasik braketlere göre mekanik üstünlükleri olan özellikli braket sistemleridir.

Sabit ortodontik tedavinin temelini, dişlerin üzerine yapıştırılan braketler ve bunların içerisinden geçen ark teli oluşturur.

Klasik braket sistemlerinde, telin braket düzeneğine ayrı küçük bir tel parçası ya da elastik halka ile bağlanması gerekmektedir. Bu bağlanma arada bir sürtünme oluşmasına neden olmaktadır. Kapaklı braketlerde ise özel kilit mekanizması sayesinde ilave bir bağlanma sistemine ihtiyaç duyulmaz, tel braket içerisinde daha rahat hareket eder ve sürtünme azalmış olur.Böylece hafif kuvvetlerle daha etkin ve daha hızlı diş hareketi elde etmek mümkün olur ve tedavi süresinin kısalmasına katkıda bulunur.

Kapaklı sistemlerde ark teli braket içerisinde daha uzun süre aktif kalabilmekte ve hastanın randevu aralıkları dört hafta yerine, beş ya da altı haftaya kadar uzatılabilmektedir.

Ayrıca kapak mekanizmaları kolaylıkla açılıp kapatılabildiği için tedavi seansları daha kısa sürer, dolayısı ile hastanın koltukta geçirdiği süre kısalır.

Kapaklı braketlerin tüm bu avantajları nedeniyle ortodontik tedavide kullanımları gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Metal, estetik ve lingual braketlerin tümünde kapaklı sistemler mevcuttur.