Sağlıklı gülümsemeler..
0 532 545 60 99

Invisalign Sıkça Sorulan Sorular

Bursa`da kliniğimizde invisalign tedavisi  ile alakalı aldığımız sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

Şeffaf plak sisteminde, dişlerinizin görüntüsü, küçük bir başlıktan oluşan ağız içi tarayıcısı aracılığı ile üç boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarılır. Bu veriler firmanın Amerika daki teknisyenlerine ulaştırlır. Teknisyenler tarafından dişlerinizin üç boyutlu modelleri elde edilir. Sistem algoritması bu modelleri kullanarak bir tedavi planı oluşturur. Clincheck adı verilen bu plan, doktorunuzun sistemine yüklenir. Hekiminiz, bu planlama üzerinde çalışarak, ortodontik hedeflerini gerçekleştirebileceği şekilde planlamayı düzenler. Düzenleme sonrasında tedavinizin kaç plak ile gerçekleşeceği belirlenmiş olur. Her plak diş başına için 0.25 mm hareket yaptırabilme özelliğine sahiptir ve her bir plak dişlerin hareket ettirilmiş haline göre basılır. Hasta plağını taktığında, plak dişleri hareket edecekleri yöne taşımış olur.

Her bir plağın kullanım süresi; 10 ila 15 gündür. Bu süre tamamlanınca hasta sıradaki plağına geçer ve artık sıradaki plağa yüklenmiş olan hareketler doğrultusunda dişlerdeki düzelmeler devam eder.

Şeffaf plak tedavi sistemi, bir ortodontik tedavi yöntemidir. Öncelikle hastanın problemi bir ortodonti uzmanı tarafından teşhis edilmeli, Invisalign sistemine uygunluğu değerlendirilmelidir. Ortodontik tedavide hedefleri sistem değil, hekim belirler. Burada hekimin en önemli rolü, bir yandan dişlerin sıralanmasını planlar iken, bir yandan da sizlere sağlıklı bir diş ve çene kapanışı kazandırmaktır. Bu yüzden de şeffaf plak tedavilerinin bir ortodontist eşliğinde yürütülmesi daha uygundur.

INVISALIGN, şeffaf plak tedavisinde en uzun gelişim sürecine sahip olan markadır. Bu marka 2021 tarihi itibari ile yaklaşık 22 yıllık bir geçmişe sahiptir ve 6 milyonun üzerinde vaka tedavisi başarıyla uygulanmıştır. Dünya çapında sistemine dahil olan her yeni vakanın tedavisi ile gelişim gösteren, uygulamaya koyduğu yeniliklerle daha fazla vakanın şeffaf plak ile tedavisini mümkün kılan marka, Amerika da AlignTechonology Şirketi adı altında hizmet vermektedir.

Şeffaf plakların en önemli özelliği sosyal mesafede neredeyse görünmüyor olmaları vebireylerin  tedavi boyunca estetik kaygıları olmadan özgürce gülümseyerek plaklarını taşıyabilmeleridir.

Bu durum hastanın tedavi seyrinde de normal sosyal hayatına devam edebilme olanağı sağlar. Bir diğer önemli özelliği, hastanın ortodontik tedavi seyrinde yeme içme esnasında plakları çıkarabilmesi, özgürce istediği yiyecek ve içeceği tüketebilmesidir.

Ağızda diş yüzeyine yapışan ortodontik aygıtların olmayışı daha konforlu bir ağız ortamı sağlar ve batma ya da kopma şikayetleri yaşanmaz. Yine fırçalama esnasında plakların çıkarılabiliyor olması, braket sistemlerine göre, ağız bakımının çok daha kısa sürede kolayca elde edilebilmesini mümkün kılar. Plaklar ile tedavi seyrinde ağrı , dişlere gelen baskı düşük düzeyde olduğu için, genellikle çok hafif seyreder.

Yemek yerken şeffaf plaklarınız sizlere teslim edilen özel kutusuna konur. Yemek bittikten sonra dişler kaliteli bir biçimde fırçalanır. Plaklar akar su altında elinizce ovcalayarak dikkatlice temizlenir. Eğer koşullarınız bulunduğunuz yer itibari ile uygun ise, yumuşak bir fırça aracılığı ile macun kullanılmadan çok hafif bir baskı ile plağı deforme etmeyecek şekilde temizlenebilir. Eğer plağınızın çok renkleştiğinizi düşünüyor iseniz, akşamları dişlerinizi fırçalarken, plaklarınızı temizleme kristallerini içeren suda 3-4 dakika bekletilebilir. Diş fırçalamanızı ve plak bakımınızı tamamladıktan sonra, plaklar tekrar ağıza takılır.

Yemek yerken plakların kesinlikle çıkartılması gerekmektedir. Aksi takdirde plaklarınız deforme olabilir ve işlevselliğini yitirebilir.

Şeffaf plaklarla su içilmesinde bir mahsur yoktur. Ancak çok sıcak ve çok soğuk içeceklerin tüketilmesi uygun değildir. Plaklarınız termoplastik yapıda olduğu için deforme olabilir.

Tedavinizin hızlı ilerlemesi için yemek saatleri dışında plakların günde ortalama 22 saat ağızda takılı olması gerekmektedir.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın